Zaproponowany przez nas kształt wydarzenia to cztery nabożeństwa różańcowe w formie koncertów, podczas których muzycy przeniosą nas w opowieść zawartą w rozważanej tajemnicy. W trakcie modlitwy będą prowadzone rozważania przygotowane przez o. Romana Groszewskiego SJ mające na celu głębsze zanurzenie się w historie związane z poszczególnymi tajemnicami.
Aranżacje muzyczne czterech części różańca odpowiadają ich duchowemu charakterowi oraz uczuciom, które mogą towarzyszyć nam w modlitwie. Tak jak rozważając kolejne momenty z życia Jezusa odczuwamy różne emocje, tak ich muzyczne interpretacje są odmienne w swoim charakterze. Muzyczna opowieść o danej tajemnicy nieprzypadkowo jest snuta w konkretnym stylu muzycznym: tajemnice radosne w interpretacji akustycznej przenoszą słuchacza w klimat drogi pielgrzymkowej do Częstochowy; chór męski w części bolesnej stwarza nastrój wielkiej powagi dla tego, co się właśnie wydarza w rozważanych przez nas tajemnicach; tajemnice światła zostały opracowane na zespół jazzowy, który w sposób unikalny przeprowadza odbiorcę przez dorosłe życie Jezusa od Jego chrztu do Ostatniej Wieczerzy; tajemnice chwalebne, ułożone (nie)klasycznie na kwartet saksofonowy pozwalają zagłębić się w szczęśliwe, ale i trudne do zrozumienia zmartwychwstanie.
W związku z tak różnorodną formułą aranżacji zaprosiliśmy do ich wykonania profesjonalnych muzyków z różnych warszawskich ośrodków artystycznych. Grupy wykonawców zaangażowanych w projekt zostały dobrane w taki sposób, żeby ich muzyczna specjalizacja pozwoliła im na naturalne wejście w charakter “opowiadanej” przez nich części różańca.
Koncerty będą odbywały się w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie (ul. Rakowiecka 61) w dniach 28-31 października 2019 r., codziennie o godzinie 19:00. Wstęp wolny.
Plan wydarzenia i wykonawcy:
28.10 (poniedziałek) - TAJEMNICE RADOSNE - akustycznie z wokalem
wykonają Aleksandra Jaromin, Maria Sułecka, Mateusz Banasiuk i Maciej Banasiuk
29.10 (wtorek) - TAJEMNICE BOLESNE - chór męski i baryton solo
wykonają Wiktor Łodyga, Bartosz Lisik, Michał Malec, Wojciech Gawrych, Stanisław Łopuszyński, Wiktor Gniazdowski, Marcin Bieliński
30.10 (środa) - TAJEMNICE CHWALEBNE - kwartet saksofonowy z wokalem
wykona Marta Tomczuk z kwartetem The Whoop Group - Jakub Muras, Mateusz Dobosz, Krzysztof Koszowski, Szymon Zawodny
31.10 (czwartek) - TAJEMNICE ŚWIATŁA - kwartet jazzowy
wykonają Radosław Mysłek, Mateusz Wadowski, Dominika Czajkowska i Katarzyna Warno
Aranżacje są dostępne na platformie Modlitwa w Drodze oraz w aplikacji mobilnej:
https://modlitwawdrodze.pl/modlitewnik/rozaniec-spiewany-aranzacje-wwa/?fbclid=IwAR0OLORupuse-qb9ey0GmT5IV6eRvRmGGa4LelTq4wkehVPl_NX1SJ6G6HY
Chcemy z pomocą artystów stworzyć przestrzeń do zagłębienia się w tajemnice różańca. Przestrzeń pełną muzyki i malowanych przez nią obrazów. Przestrzeń pełną Boga, który przez swoje Wcielenie stał nam się bliski, choć nigdy nie przestanie być Tajemnicą.
Żeby zrealizować ten pomysł - cztery koncerty - potrzebujemy zgromadzić środki, które pozwolą nam pokryć koszty projektu (wynagrodzenie dla muzyków, wynajęcie sprzętu nagłośnieniowego i oświetleniowego wraz z technikami, koszty promocji wydarzenia) - 25 000 złotych, z których część zbieramy właśnie tutaj.
Fundacja „Back Home”, której misją jest prowadzenie i wspieranie działalności kulturalnej, edukacyjnej, charytatywnej oraz pomocy społecznej opartej o wartości chrześcijańskiej. Strona internetowa fundacji: http://fundacjabackhome.pl/
Mateusz Banasiuk - reżyser dźwięku, producent muzyczny, kompozytor, dyrygent, pianista, organista i wokalista. Studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Działa przy Jezuickim Duszpasterstwie Akademickim DĄB i Duszpasterstwie Akademickim św. Anny. Autor kilkudziesięciu opracowań wokalno-instrumentalnych pieśni liturgicznych, kompozytor i producent muzyczny Różańca śpiewanego, inicjator i organizator projektu Różaniec Śpiewany LIVE;
o. Roman Groszewski SJ - jezuita, duszpasterz akademicki w jezuickim Duszpasterstwie DĄB; autor rozważań na Różaniec śpiewany LIVE;
Marcelina Koprowska - sekretarz Rady Parafialnej w parafii św. Andrzeja Boboli w Warszawie, w świecie świeckim historyk i studentka matematyki, nauczycielka historii w liceum; działa przy Duszpasterstwie Akademickim DĄB; współorganizatorka projektu Różaniec Śpiewany LIVE.
Modlitwa różańcowa, choć jest piękną i jedną z najbardziej znanych modlitw Kościoła, często kojarzy nam się z “odklepywaniem”. Chcemy podzielić się tym, jak ją - dzięki muzyce, modlitwie i kontemplacji - odkryliśmy na nowo. Zaproponowana przez nas forma odkrywania to cztery nabożeństwa-koncerty w ostatnim tygodniu października na Rakowieckiej 61 w Warszawie.
Żeby udało się to zrobić rzeczywiście profesjonalnie i pięknie - oddziaływać przez muzykę, światło, słowo i obraz, potrzebujemy Waszego wsparcia!