W Biblii ponad sto razy jest mowa o Obliczu Boga. Ludzie przez wieki szukali Jego Oblicza. Kult Oblicza Pana Jezusa był bardzo popularny w XIX i na początku XX wieku. Karmelitanki Siostra Maria od św. Piotra z Tours i św. Teresa z Lisieux są znane z uwielbienia dla Oblicza Jezusowego.
A człowiek współczesny – czy nadal szuka oblicza swojego Boga? Czy my, ludzie wiary, poszukujemy jego Oblicza? Czy jesteśmy zainteresowani jak wyglądał nasz Zbawiciel? Czy chcemy usłyszeć co ma nam do powiedzenia przez swoje wizerunki na których widać ślady okrutnej męki?
Jesteśmy grupą filmowców, która stworzy film o obliczu Jezusa. Mottem filmu będzie fragment psalmu 27: O Tobie mówi moje serce: «Szukaj Jego oblicza!» Szukam, o Panie, Twojego oblicza; swego oblicza nie zakrywaj przede mną.
Film będzie opowiadał o dwóch acheiropitach, czyli płótnach nie ręką ludzką uczynionych, na których pozostały wizerunki Zbawiciela – Całunie Turyńskim i Chuście z Manoppello.Nasz film ma charakter misyjny, naszym najgłębszym pragnieniem jest aby obejrzało go jak najwięcej ludzi na całym świecie. Dlatego „Oblicze Jezusa” będzie dostępne bezpłatnie w internecie.
Przetłumaczymy film na język angielski, włoski, hiszpański, portugalski, niemiecki, francuski, chiński i koreański.
Podejmujemy się niezwykłego dzieła filmowego. W żadnym filmie nie opowiedziano kompleksowo o Obliczu Jezusa ani nie porównano Całunu Turyńskiego i Chusty z Manoppello.
Zdjęcia do filmu rozpoczniemy w Łagiewnikach, gdzie znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego oraz pobliskich Białych Morzach z Sanktuarium poświęconym wielkiemu adoratorowi Bożego Oblicza – papieżowi Janowi Pawłowi II. W podziemiach bazyliki zaś znajduje się wystawa „Kim jest Człowiek z Całunu”.
Następne zdjęcia zrealizujemy w Turynie, gdzie znajduje się Całun Chrystusa. Zachodzi uderzająca zbieżność pomiędzy tym, co na Całunie można zobaczyć, a tym co o pasji Chrystusa można przeczytać w Ewangeliach. Przeprowadzimy wywiady z syndonologami, którzy opowiedzą nam o historii i badaniach nad Całunem. Po katedrze turyńskiej oprowadzi nas Mario Trematore – bohaterski strażak, który w 1997 roku rozbił obudowę z pancernego szkła i ryzykując życiem, wyniósł Całun z wielkiego pożaru w Katedrze św. Jana.
Następne zdjęcia nagramy w Padwie, gdzie pracuje najsłynniejszy obecnie syndonolog prof. Giulio Fanti oraz artysta Sergio Rodella. Obejrzymy stworzoną przez nich trójwymiarową rekonstrukcję Człowieka z Całunu.
Następne dni zdjęciowe zrealizujemy w Rzymie, gdzie w katakumbach znajdują się najstarsze wizerunki Chrystusa. Pojedziemy do grobu wizjonerki, błogosławionej siostry Marii Pieriny de Micheli, której Pan Jezus powiedział: Chcę, ażeby moje Oblicze, na którym odbijają się najgłębsze cierpienia mojej duszy, ból i miłość mojego Serca, było bardziej czczone. Kto mnie kontempluje, pociesza mnie.
W Bazylice Świętego Piotra spotkamy się z niemieckim dziennikarzem i pisarzem Paulem Bade, który opowie nam co stało się z najcenniejszą relikwią zachodniego chrześcijaństwa, tzw. Chustą świętej Weroniki, która była przechowywana w Bazylice od VIII do XVI wieku, a potem … zaginęła w tajemniczych okolicznościach.
Spotkamy się z włoskim dziennikarzem Alberto di Giglio, który jeździ po Włoszech z konferencją Twarz w mieście, która prezentuje Chrystusa z rożnych epok. Zobaczymy jak wyświetla na starożytnych bazylikach wizerunki Pana Jezusa.
Postaramy się o wywiad z kardynałem Georgiem Gänsweinem – prefektem domu papieskiego, a w 2006 roku sekretarzem Ojca Świętego Benedykta XVI. Nowo wybrany papież sprawił sensację, gdy swoją pierwszą pielgrzymkę odbył do małego miasteczka w Abruzji – Manoppello. To właśnie tam papież w czasie katechezy powiedział, że by zobaczyć Ojca, trzeba poznać Chrystusa i że szukanie oblicza Jezusa powinno być pragnieniem wszystkich chrześcijan.
Pojedziemy do Manoppello, żeby zobaczyć Volto Santo – Chustę z grobu Zbawiciela, na której w niewyjaśniony sposób odbił sie wizerunek Zmartwychwstałego. Po sanktuarium oprowadzi nas jego kustosz o. Carmine Cucinelli. Posłuchamy o fascynującej historii relikwii. Spotkamy się z siostrą Blandiną Paschalis Schloemer, która odkryła Chustę dla świata. Posłuchamy świadectw ludzi, którzy doznali łaski nawrócenia przed Obliczem.
Porównamy odbicie na Chuście i na Całunie, jak również na innych płótnach, które mogą pochodzić z Grobu w Jerozolimie. Pomoże nam w tym prof. Zbigniew Treppa – kierownik Zakładu Antropologii Obrazu Uniwersytetu Gdańskiego.
Na zakończenie pojedziemy do Jerozolimy i nakręcimy zdjęcia w Bazylice Grobu Pańskiego. Pokażemy Grób Chrystusa – miejsce powstania niezwykłych odbić na Całunie i Chuście, miejsce Zmartwychwstania.
Nie chcemy w naszym filmie ograniczyć się tylko do opowieści o historii dwóch wspaniałych relikwii. Pokażemy także duchowy wymiar wizerunków Zbawiciela.
Lektorem fragmentów Pisma Świętego, poezji, wypowiedzi świętych i wizjonerów o Bożym Obliczu zostanie znany anglojęzyczny aktor, co przyczyni się do promocji filmu na świecie.
Zbieramy środki na produkcję filmu. Pełny koszt filmu to 140 tys. zł. W pierwszym etapie chcemy zebrać 65 tys. zł. Środki które zbierzemy przeznaczymy na:
- około 20 dni zdjęciowych (8 dni w Polsce, 10 we Włoszech, 2 w Izraelu)
- montaż wizualny i dźwiękowy,
- stworzenie muzyki do filmu,
- nagranie tekstów biblijnych i wypowiedzi świętych przez znanego anglojęzycznego aktora,
- tłumaczenie filmu na 8 języków obcych.
Jarosław Rędziak – scenarzysta i reżyser, absolwent Studium Scenariuszowego w PWSFTviT w Łodzi, pracował w pionie reżyserskim w międzynarodowych produkcjach filmowych: „Wróżby kumaka” i „Strajk”.
Janusz Dybowski – operator filmowy, absolwent PWSFTviT w Łodzi, operator kamery w wielu produkcjach fabularnych, m.in. „Dom Zły”, „Afonia i pszczoły”.
Aleksandra Zapotoczny – nasza przewodniczka po Włoszech, polska dziennikarka mieszkająca w Rzymie, autorka książek poświęconych życiu świętych i najważniejszym relikwiom chrześcijaństwa, m. in. „Znaki Boga”, „Jezu, Ty się tym zajmij. Tajemnica księdza Dolindo”, „Wielka ilustrowana księga cudów św. Jana Pawła II”.
Patrycja Hurlak – nasza narratorka, aktorka znana z seriali takich jak: „Klan”, „Blondynka”, „Pierwsza Miłość”, czy programu TVP 2 „Ukryte Skarby”. Autorka kilku książek m. in. „Nawrócona wiedźma”.
Marcin Kwaśny – nasz komentator i narrator, na co dzień aktor i scenarzysta. Występował w takich filmach jak „Historia Roja”, „Pilecki”, „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.
Raz w miesiącu będzie odprawiana msza św. w intencji darczyńców i twórców filmu.
Nikt nie zrobił dotychczas prawdziwego dokumentu poświęconego Obliczu Jezusa. Temat jest niezwykły i wielowymiarowy. Uważamy że zasługuje na światowy, profesjonalnie zrobiony film dokumentalny. Nakręcimy taki właśnie film – opowiadający o naszym Zbawicielu, Jego pięknie i dobroci.