COVID-19 zbiera żniwo jeśli chodzi o zachorowania, ale dla mieszkańców Afryki jego skutki ekonomiczne będą jeszcze okrutniejsze - i dzieciom, i dorosłym grozi głód. Afryka jednak, mimo pandemii, chce żyć. Ludności pomagają polscy misjonarze. Musimy ich wspierać.
Ks. Stanisław Filipek, który pracuje w Afryce od 40 lat, a od trzech lat w Burkina Faso ostrzega, że jeśli granice dłużej będą zamknięte, wielu krajom afrykańskim zagrozi głód. – Ludzie będą umierać na ulicach. Afrykańczycy nie mają oszczędności, ani zasobów na przyszłość, żyją z dnia na dzień. Kiedy nie pracują, nie mają z czego żyć na bieżąco – alarmuje duchowny, który już teraz rozwozi pomoc potrzebującym, dostarcza im żywność i podstawowe środki higieny. Tymczasem eksperci i międzynarodowe media ostrzegają, że Afryka może być kolejnym epicentrum pandemii.
W krajach Afryki nie ma tarczy antykryzysowej, ani systemu wsparcia dla ludzi. Większość mieszkańców pracuje na tzw. "dniówki". Jeśli nie pracują, nie zarabiają. W konsekwencji nie mają za co kupić pożywienia dla siebie i swoich dzieci. Popadają w jeszcze większe ubóstwo.
Ks. Zdzisław Prusaczyk pracuje w Rwandzie, w Kibeho, miejscu objawień Matki Bożej. Codziennie w Sanktuarium błaga Maryję o pomoc, bo sami misjonarze nie radzą sobie z ogromem biedy. - Sytuacja jest krytyczna - mówi. - Pomagamy najuboższym tak, jak tylko możemy, dostarczamy im żywność, mąkę, ryż, kukurydzę, fasolę. Ale teraz już nie tylko najbiedniejsi są w potrzebie, ale nawet ci, którzy do tej pory jakoś sobie radzili - tłumaczy.
Tak jak św. Wincenty Pallotti, założyciel stowarzyszenia ksieży pallotynów prodił Darczyńców słowami: "proszony - proszę", tak i my dzisiaj, proszeni przez tych najbardziej potrzebujących, prosimy o pomoc.
Zapewnienie podstawowych produktów żwnościowych mieszkańcom Afryki, w szczególności Burkina Faso, który jest najuboższym krajem tego kontynentu, Rwandy, Wybrzeża Kości Słoniowej i Kamerunu. Trzeba zakupić ryż, fasolę, mąkę, sorgo i kukurydzę.
Ludzie tam, zazwyczaj i tak cierpią niedostatek i spożywają zaledwie jeden posiłek dziennie. Także dzieci, które chodzą do szkoły. Obecnie nie stać ich nawet na to. Szczególnie cierpią dzieci i osoby niepełnosprawne. Chcemy im pomóc.
Aby uratować świat, nie wystarczy działać w swoim środowisku. To za mało. Musimy pomagać na całym świecie.
Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl wspiera szkoły, szpitale i ośrodki dożywania, prowadzone przez polskich misjonarzy. Niesie pomoc najbardziej potrzebującym w czasach klęsk i epidemii. Teraz pomaga w walce z COVID-19 i groźnymi następstwami pandemii, by ludzie mogli przetrwać trudny czas.
Monika Mostowska - wiceprezes Fundacji Salvatti.pl
Ks. Jerzy Limanówka, prezes Fundacji Salvatti.pl
Ks. Stanisław Filipek, misjonarz pracujący w Wagadugu, w Burkina Faso
Ks. Zdzisław Prusaczyk, misjonarz, pracujący w Kibeho, w Rwandzie
Nie możemy czekać aż ludzie w Afryce zaczną masowo umierać, nie tylko z powodu COVID-19, ale także z powodu głodu, aż i tak słabo funkcjonujące gospodarki krajów afrykańskich runą zupełnie. Musimy temu zapobiec, póki jeszcze czas. My, mieszkańcy Europy, mimo kryzysu, wciąż możemy funkcjonować. Mamy systemy pomocowe. W krajach Afryki tego nie ma. Ludzie są pozostawienia sami sobie oraz wrażliwości tych, którzy czują całym sercem ich tragedię. Wierzymy, że razem uda nam się zapobiec tragedii. Bo Afryka wciaż chce żyć!